Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Reply to this topicStart new topic
> Jakie światła są w samochodzie?
amanda8x
post 10.01.2010, 12:23
Post #1

Audi

Grupa: Użytkownik
Użytkownik nr: 30

Jakie w ogóle są światła w samochodzie? Jak się stoi gdzieś przy drodze, to się włącza POSTOJOWE, tak? Kiedyś jeszcze się używa tych świateł? Czy one są tak tylko dla picu głównie?

Jeszcze są DŁUGIE, nie? To się je włącza jak nic nie jedzie na drodze? Najbardziej to mnie WKURZA, jak ludzie sobie takie włączą, a potem ich MAŁY móżdżek nie ogarnia, że OŚLEPIAJĄ INNYCH!! Ja tam nigdy nie włączam takich świateł bo się boję, że właśnie potem bym zapomniała, to już wole nie.

I jeszcze są takie co się na nich normalnie jeździ, tylko zapomniałam, jak one się nazywają.
Coś jeszcze jest w samochodzie jeśli chodzi o światła?
Go to the top of the page

+Quote Post
hubeliks
post 11.01.2010, 0:26
Post #2

Mazda
**

Użytkownik nr: 67

Oj to zdecydowanie WARTO wiedzieć. Jestem pełen podziwu, że zdecydowałaś się jeździć samochodem nie posiadając tak elementarnej wiedzy. Mimo całego szacunku do kobiet oraz do młodych kierowców - niektórzy powinni raz jeszcze przejść kurs.

Owszem, w aucie mamy światła postojowe, długie, a te ostatnie to światła mijania. Poza tym mamy także światła przeciwmgielne przednie oraz przeciwmgielne tylnie, o których istnieniu również warto byłoby wiedzieć.

+Quote Post
fish
post 17.01.2010, 12:49
Post #3

BMW

Użytkownik nr: 40

Amanda jak ja Cię kocham! biggrin.gif
W samochodzie masz jeszcze światło cofania, takie jedno, które włącza się jak jedziesz do tyłu (takie R na lewarku zmiany biegów tongue.gif ). Są jeszcze oczywiście stopy, czyli światła stopu (nie mylić ze stopami w butach wink.gif ), które włączają się, gdy naciśniesz hamulec, aby ostrzec kierowców za tobą, że powinni zdążyć. Jest jeszcze takie jedno światło, które właściwie do jazdy nie jest potrzebne, ale w użytkowaniu autka się przydaje - światło wewnątrz samochodu, które zapala się, kiedy otwierasz drzwi na przykład biggrin.gif

+Quote Post
hubeliks
post 31.01.2010, 13:30
Post #4

Mazda
**

Użytkownik nr: 67

Od siebie dodam jeszcze tutaj, że samochody ciężarowe przede wszystkim, ale również niektóre samochody osobowe mają światła zwane "obrysówkami". Może nazwa niewiele Wam powie, ale na pewno widziałyście takie, choćby na zimowej reklamie Coca Coli - to są światła obrysowe, czyli takie na rogach, na bokach, dzięki którym nawet po ciemku widać mniej-więcej rozmiary samochodu.

+Quote Post
rob_son
post 31.01.2010, 15:46
Post #5

Polonez
*

Użytkownik nr: 60

Jest jeszcze oświetlenie rejestracji, wiem bo dostałem 100zł mandatu za jego brak. W sumie od ponad roku nie świeciło i nawet na przeglądzie się nie doczepiali, aż w końcu podczas zwykłej kontroli trafiłem na służbistę. sad.gif
Tiry i wieśtuningowane maluchy mają jeszcze całe rzędy halogenów dla szpanu, poza tym inne oświetlenie nie przychodzi mi do głowy.

+Quote Post
wiel26
post 31.01.2010, 22:03
Post #6

Mercedes

Użytkownik nr: 31

Nikt z was nie wpadł jeszcze na takie coś jak szperacz. Dla niewiedzących to taki halogen przy lewym lusterku, który kierowca może skierować gdzie chce, żeby coś oświetlić.

+Quote Post
adelajda
post 17.10.2010, 16:49
Post #7

Audi

Użytkownik nr: 167

Podstawowe światła, które używasz to światła mijania. Używa je siew terenie zabudowanym oraz w nocy gdy kogoś mijasz po za terenem zabudowanym. Światła długie w nocy używa się poza terenem zabudowanym. Światła awaryjne, włączasz kiedy masz awarie samochodu. Niektórzy włączają kiedy nie maja gdzie zaparkować i żeby legalnie sobie stać na ulicy. Co mnie zawsze wkurza. Zapomnieliście o kierunkowskazach, które powinny być sprawne. Ja dostałam raz 100 Zł mandatu za to że mi się nie świecił prawy kierunkowskaz. Też nie miałam o tym pojęcia, bo jak wiadomo często się tego nie sprawdza. Chociaż na kursie prawa jazdy uczono, że należy sprawdzać wszystko przed każdym wyjazdem samochodu. Oczywiście nikt tego nie praktykuje.

+Quote Post
Gasia
post 16.03.2012, 19:13
Post #8

Audi

Użytkownik nr: 712

Odnośnie oświetlenia mam do Was pytanie, a mianowicie o ile większą moc światła mają żarówki halogenowe typu "+50%" ? Czy występuje tu diametralna różnica?

+Quote Post
autoija
post 19.03.2012, 12:10
Post #9

Audi

Użytkownik nr: 715

CYTAT(Gasia @ 16.03.2012, 19:13) *
Odnośnie oświetlenia mam do Was pytanie, a mianowicie o ile większą moc światła mają żarówki halogenowe typu "+50%" ? Czy występuje tu diametralna różnica?

W stosunku do najsłabszych spełniających oczywiście normę żarówki (850 - 1150 lumenów) zysk może wynieść maksymalnie 35%, wartość określana "+50%" to wielkość wyliczana z uwzględnieniem rozkładu natężenia światła w badawczym reflektorze. Nie musi się więc sprawdzić w każdym aucie.

+Quote Post
Alex89
post 4.04.2013, 13:48
Post #10

Syrena
*

Użytkownik nr: 1,068

Jestem zadziwiony niedoinformowaniem Amando! chyba skończyłaś kurs na prawo jazdy i w jakiś sposób zdałaś egzamin. Obowiązkiem jest znajomość świateł jakie są w aucie. Na każdym egzaminie praktycznym należy je pokazać. Dawniej wszystkie obecnie losowo wybrane. Zachęcam cie do poczytania informacji podstawowych w internecie na temat wyposażenia podstawowego aut. Nie dziwmy się że kobiety są źle spostrzegane za kółkiem skoro zdarza się, że niektóre z nich nie wiedza jakie światła mają we własnym aucie. a gdzie mowa o odpowiedzialności za kierownica, opanowaniem i znajomością podstawowych znaków i przepisów. Przykro czyta się takie posty...

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 użytkownik(ów) przegląda ten temat (1 gości i 0 anonimowych użytkowników)
0 Użytkownicy:

Tropiciel cen Sprzedaj swój samochód Auto szukacz
Kupujesz używane auto?Sprawdź
Czy wiesz, że...

oficjalna produkcja Fiata 126p ruszyła w Polsce ruszyła 22 lipca 1973 ?

22 września 2000, po 27 latach produkcji, zakończono montaż "Malucha", w Polsce powstało 3 318 674 egzemplarzy modelu.

Suzuki Grand Vitara de Luxe

Suzuki Grand Vitara de Luxe

2010
67.283 km
65.900 PLN
Opel Astra 1,7D

Opel Astra 1,7D

2011
68.500 km
45.900 PLN
Dla kogo E-Bike?

Dla kogo E-Bike?

Odpowiedź na tak postawione pytanie jest prosta. Dla WSZYSTKICH. Dla ludzi młodych, w średnim i starszym wieku. Dla ambitnych wyczynowców i jeżdżących rekreacyjnie. Dla globtroterów i lubiących wycieczki do parku lub za miasto. Dla jeżdżących w ...

RSS
Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 22.09.2014 - 16:13