Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

2 Stron V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Jakie opony na zimę?
Czarny
post 26.08.2009, 10:08
Post #1

Ford
**

Grupa: Użytkownik
Użytkownik nr: 12

Może czas pomyśleć o oponach na zimę? Tradycyjnie po wakacjach i po spadku temperatur zacznie się ruch w tym temacie i na pewno również w cennikach. Wszystko co kupuje się latem na zimę powinno być tańsze. Ciekawe czy tak też jest z oponami? Wychodzę z założenia, że nie ma co oszczędzać na własnym bezpieczeństwie i opony trzeba zmienić. Tylko na jakie?
Ktoś wie jak się połapać w oznaczeniach fabrycznych? Która opona jest najlepsza dla takiego samochodu jak BMW 118d?
Może nie najlepsza, bo ta szarpnie zbyt mocno po kieszeni.
Zmieniam pytanie: Jaki producent i jaką opona jest najlepsza w średniej cenie?
Czym się różnią (od strony właściwości) i na co trzeba zwracać uwagę przy wyborze? Czy znani producenci sprzedają dobre opony pod inną marką?
I co najważniejsze jak je zdobyć? Internet? Warsztaty? Salony autoryzowane? Gdzie trafiają się największe promocje?
Słyszałem, że marże na oponach nie są małe więc jest o co walczyć.
Go to the top of the page

+Quote Post
Blazej
post 26.08.2009, 22:17
Post #2

Trabant
*

Użytkownik nr: 15

Witam,
w watku widze ze pytan zadanych jest masa.
Jako ze jestem osoba zwiazana z branza oponiarska pozwole sobie o zabranie glosu:)
Podzielmy zatem watek na kilka czesci.

Sprawa podstawowa. Fiat 126p, Deawoo Lanos, Ford Mondeo, BMW, Lotus - moge wymieniac dalej - wszystkie te samochody byly by bezuzyteczne gdyby nie opony... powiecie ze to nic odkrywczego, ale niestety owa prawde czasem warto jest przypomniec.

Opona oponie nie rowna, co rowniez moze wydac sie oczywiste, ale niestety czasami - podejscie uzytkownikow do tematu opon jest mniej wiecej takie: "Opona, czarna, okragla...".

Czy wiecie jaka jest powierzchnia styku opon, [czyli Was de facto] z podłozem?

Otoz jest to mniej wiecej karta A4 smile.gif
Az trudno uwierzyc - prawda ? Takie sa fakty.
Uwazam ze nie ma co oszczedzac na oponach, bo nasze i innych bezpieczenstwo jest najwazniejsze.

OK. Zatem do faktów. Oznaczenia opon, ktore znajduja sie na scianie bocznej opony.

Dla przykladu wezmy sobie:
205/55 R 16 91 H

205 - jest to nominalna szerokosc przekroju opony wyrazona w mm
55- to iloraz nominalnej wysokosci przekroju i nominalnej szerokosci przekroju opony
R - oznacza ze opona posiada budowe radialna
16 - jest to srednica osadzenia wyrazona w calach
91 - oznacza indeks nosnosci, kod ten oznacza maksymalne obciazenie opony przy maksymalnej predkosci
H - to wlasnie indeks predkosci, H - odpowiada maksymalnej predkosci 210km/h.

To na dobry poczatek tyle.
Pozdrawiam.

+Quote Post
rydzyniak
post 26.08.2009, 23:39
Post #3

Porsche

Użytkownik nr: 10

A ja sie zapytam o cos innego. Jak określić datę produkcji opony ? To wazne w przypadku zakupu auta,gdzie sprzedający przekonuje-Panie opony to on ma nowe. Swojego Lanosa kupiłem z oponami w dobrym-zdawałoby sie -stanie. Przy wymianie na zimówki facet z wulkanizacji odczytał wiek opon. 12 lat ! Prawie jak zabytek :-)

+Quote Post
Czarny
post 29.08.2009, 20:54
Post #4

Ford
**

Użytkownik nr: 12

CYTAT(Blazej @ 26.08.2009, 22:17) *
Witam,
w watku widze ze pytan zadanych jest masa.
Jako ze jestem osoba zwiazana z branza oponiarska pozwole sobie o zabranie glosu:)
Podzielmy zatem watek na kilka czesci.

Sprawa podstawowa. Fiat 126p, Deawoo Lanos, Ford Mondeo, BMW, Lotus - moge wymieniac dalej - wszystkie te samochody byly by bezuzyteczne gdyby nie opony... powiecie ze to nic odkrywczego, ale niestety owa prawde czasem warto jest przypomniec.

Opona oponie nie rowna, co rowniez moze wydac sie oczywiste, ale niestety czasami - podejscie uzytkownikow do tematu opon jest mniej wiecej takie: "Opona, czarna, okragla...".

Czy wiecie jaka jest powierzchnia styku opon, [czyli Was de facto] z podłozem?

Otoz jest to mniej wiecej karta A4 smile.gif
Az trudno uwierzyc - prawda ? Takie sa fakty.
Uwazam ze nie ma co oszczedzac na oponach, bo nasze i innych bezpieczenstwo jest najwazniejsze.

OK. Zatem do faktów. Oznaczenia opon, ktore znajduja sie na scianie bocznej opony.

Dla przykladu wezmy sobie:
205/55 R 16 91 H

205 - jest to nominalna szerokosc przekroju opony wyrazona w mm
55- to iloraz nominalnej wysokosci przekroju i nominalnej szerokosci przekroju opony
R - oznacza ze opona posiada budowe radialna
16 - jest to srednica osadzenia wyrazona w calach
91 - oznacza indeks nosnosci, kod ten oznacza maksymalne obciazenie opony przy maksymalnej predkosci
H - to wlasnie indeks predkosci, H - odpowiada maksymalnej predkosci 210km/h.

To na dobry poczatek tyle.
Pozdrawiam.

Błażej,
super, że jest fachowiec od tych tematów wśród nas!
Można będzie się dowiedzieć coś więcej, o co by nie mówić ważnym temacie dla naszego bezpieczeństwa.
Ale, ale..... gdzie odpowiedź na moje pytania dotyczące zakupu opon na zimę do mojego BMW 118?
Podpowiedz co i dlaczego warto. I oczywiście bierz pod uwagę, że kierowca jest na dorobku smile.gif
Pozdrawiam i czekam na rady.

+Quote Post
Blazej
post 7.09.2009, 9:29
Post #5

Trabant
*

CYTAT(Czarny @ 29.08.2009, 20:54) *
Błażej,
super, że jest fachowiec od tych tematów wśród nas!
Można będzie się dowiedzieć coś więcej, o co by nie mówić ważnym temacie dla naszego bezpieczeństwa.
Ale, ale..... gdzie odpowiedź na moje pytania dotyczące zakupu opon na zimę do mojego BMW 118?
Podpowiedz co i dlaczego warto. I oczywiście bierz pod uwagę, że kierowca jest na dorobku smile.gif
Pozdrawiam i czekam na rady.

Czesc,

rozmiarowke do BMW 118 znajdziesz w ksiazce obslugi pojazdu. Beda podane tam rozmiary i ewentualne inne informacje na temat opon dedykowanych do Twojego samochodu.

Co do rodzaju opon. Jak juz napisalem w poprzednim poscie, opony pomimo iz okragle i czarne sa wszystkie-to na tym podobienstwa sie koncza. Diabeł tkwi w szczegółach i podobnie jest tutaj.

Konstrukcja opony, rodzaj i jakosc mieszanki, bieznik ... maja ogromne znaczenie dla kierowcy.

Rynek oponiarski podzielony jest na trzy segmenty. Mozna go dzielic wg roznych zmiennych, ale generalnie:
-budget (np.: Dębica, Kormoran, Dayton...)
-medium (np.: Fulda, Kleber...)
-premium (np.: Pirelli, Michelin, Bridgestone...)

Roznice miedzy oponami w poszczegolnych segmentach? Duze i zauwazalne, w trakcie jazdy (prowadzenie w zakrecie, droga hamowania itp), niezauwazalne golym okiem - sklad mieszanki, budowa wewnetrzna opony i jakosc uzytych materiałów.

Napisze kilka slow w innych poscie o budowie samej opony.

Na pewno nie warto oszczedzac, dobra guma, to lepsza kontrola nad samochodem, lepsze i bezpieczniejsze prowadzenie, lepsze-bardziej regularne zuzywanie bieznika = dluzsze przebiegi.

Polecam rzecz jasna kupic gume z segmentu premium. Do tego auta az sie prosi...

Pozdrawiam,
Błażej

+Quote Post
Blazej
post 7.09.2009, 9:30
Post #6

Trabant
*

CYTAT(rydzyniak @ 26.08.2009, 23:39) *
A ja sie zapytam o cos innego. Jak określić datę produkcji opony ? To wazne w przypadku zakupu auta,gdzie sprzedający przekonuje-Panie opony to on ma nowe. Swojego Lanosa kupiłem z oponami w dobrym-zdawałoby sie -stanie. Przy wymianie na zimówki facet z wulkanizacji odczytał wiek opon. 12 lat ! Prawie jak zabytek :-)

Pozwól ze ta kwestie porusze w odrebnyn watku bo jest to temat rzeka.
Odpisze jutro wieczorem.

Pozdrawiam,
Błażej

+Quote Post
dex
post 7.09.2009, 21:51
Post #7

Fiat
**

Użytkownik nr: 14

Fajnie,że mamy eksperta od opon. Ja kompletnie sie na tym nie znam. Oczywiscie rozróżnię zimówke od nie zimówki ale chyba nic poza tym. Chetnie poczytam na ten temat...

+Quote Post
Mario
post 15.09.2009, 20:48
Post #8

Bugatti Veyron

Grupa: Root Admin
Użytkownik nr: 3

Błażej - prośba...
Jako fachowiec zdradź tajemnicę i podpowiedz co się kryje za tak dużymi różnicami w cenach opon.
Dlaczego jedna opona kosztuje np.300 zł a inna w tych samych rozmiarach może kosztować kilka razy więcej?
I jeszcze jedno pytanie. Czy kupując opony znanej marki płacimy zdecydowanie więcej za markę?
Jeśli tak to czy podobne opony tego samego producenta są dostępne pod inna nazwą?

+Quote Post
Blazej
post 16.09.2009, 21:12
Post #9

Trabant
*

CYTAT(Mario @ 15.09.2009, 20:48) *
Błażej - prośba...
Jako fachowiec zdradź tajemnicę i podpowiedz co się kryje za tak dużymi różnicami w cenach opon.
Dlaczego jedna opona kosztuje np.300 zł a inna w tych samych rozmiarach może kosztować kilka razy więcej?
I jeszcze jedno pytanie. Czy kupując opony znanej marki płacimy zdecydowanie więcej za markę?
Jeśli tak to czy podobne opony tego samego producenta są dostępne pod inna nazwą?

Witam,

na roznice w cenie sklada sie kilka elementow. Zaliczymy do nich glownie te elementy...ktorych nie widac. Czyli: budowa opony, uzyte materialy (np. z ktorych zrobiony jest karkas), pewne rozwiazania technologiczne (sposob ukladania wartstw opasania - jak chocby, czy koncowki poszczegolnych warstw sa ciete pod katem-czy sa podgrzewane w momencie ukladania itd).
Dalej, w cene opony musimy wliczyc tez koszty zwiazane z recyklingiem.
Oczywiscie marka, tradycja i doswiadczenie jakie niesie ze soba zakup opon takich marek jak chocby Pirelli, Micheln, Bridgestone czy Goodyear.

Pamietajmy o jednym - w glownej mierze wartosc opony to rodzaj mieszanki, z jakiej zrobiona jest guma bieznika, a na to skladaja sie czynniki, ktorych nie widac golym okiem.

Mowiac o oponach letnich pamietajcie o jednym fakcie. To czy opona ma 2,3 czy 4 rowki ma znaczenie w momencie gdy jedziemy stojacej wodzie, w sytuacji gdy nawierzchnia jest mokra wartosc opony to guma i tylko guma.

Zauwazcie, ze w sportach motorowych gdy jest mokro, a nie ma wody stojacej na torze, samochody maja zalozone slicki, a nie opony stricte deszczowe.

Odpowiadajac na drugie pytanie:

Producenci opon jak np: Goodyear czy Michelin maja w swoich portfelach biznesowych inne marki, sa to np.: Kleber, Fulda, Dębica czy tez Kormoran.

Ale kazda z tych opon to inny segment rynkowy a to definiuje rowniez ich odrebną jakosc i osiagi.

Pozdrawiam,
Błażej

+Quote Post
ch3cooh
post 5.10.2009, 15:44
Post #10

Porsche

Użytkownik nr: 26

Miałem kiedyś opony Pirelli i muszę stwierdzić, że przyczepność była nieporównywalnie lepsza niż na Dębicy, którą miałem wcześniej.
Kilka miesięcy temu zakupiłem opony letnie Daytona i według mnie nie ma lepszych gum w klasie budget. Teraz zimówki mam chyba czeskie (sava winter) i są beznadziejne, zdecydowanie za twarde, jak się zużyją to chyba na zimę też kupię Daytony.

+Quote Post
smerfik
post 7.10.2009, 19:31
Post #11

BMW

Użytkownik nr: 29

Ja zawsze kupuje używki, 2 lata temu trafiłem śliczne Michelinki po 80zł sztuka, jeszcze nawet włoski miały, tylko że były dosyć stare z 98r więc 9-letnie :/
W sumie jeżdżę na nich do dziś i nic strasznego się nie dzieje, nie mają wybrzuszeń, pęknięć, ani nic w tym stylu. Podejrzewam, że to dzięki temu, że są to gumy z wyższej półki, niejedne tańsze już by się rozsypały...

+Quote Post
ch3cooh
post 8.10.2009, 10:18
Post #12

Porsche

Gdy w zeszłym roku zmieniałem gumy na zimówki, rozmawiałem w wulkanizatorem i powiedział mi, że niektóre firmy ubezpieczeniowe nie chcą wypłacać odszkodowań powypadkowych jeżeli opony są starsze niż 4 lata.
Nie wiem oczywiście czy to prawda, czy może chwyt marketingowy wulkanizatorów, żeby więcej opon sprzedać. Może ktoś się spotkał z taką sytuacją?

+Quote Post
rydzyniak
post 8.10.2009, 10:43
Post #13

Porsche

Nie chcieć to oni sobie mogą. Zawsze są ogólne warunki ubezpieczenia,które akceptujemy. Jesli nie ma wzmianki na ten temat to nie ma problemu. W tym systemie można nie wypłacać odszkodowania bo buty były za śliskie i utrudniły hamowanie.
Pamiętam sytuację-nie swoją z pewną firmą ubezpieczeniową. Nie chcieli wyplacić złotówki. Sprawa sądowa trwała rok. Efekt ? Wypłacili 18 tyś :-)

+Quote Post
wiel26
post 8.10.2009, 20:42
Post #14

Mercedes

Użytkownik nr: 31

Ja się nie przejmuje gumami na zimę. Teraz mam napęd 4x4 i mam ten komfort, że nawet na letnich gumach ze śniegu się wygrzebię. Zresztą na aucie mam teraz takie opony z wielkim bieżnikiem do jazdy po terenie, więc zima mi nie straszna. Spodziewam się wręcz świetnej zabawy podczas jazdy po zaspach, może jakiś kulig zrobię smile.gif Jakby ktoś z Was miał ochotę to zapraszam biggrin.gif

+Quote Post
rydzyniak
post 8.10.2009, 22:01
Post #15

Porsche

Szczęsciarzu :-) Z napędem 4 na 4 poradzisz sobie w niejednej sytuacji. Z tego co wiem a mogę się mylić wystarczy druga dzwignia,blokada mechanizmów różnicowych i powoli wyskrobiesz sie z każdej dziury.
Swoją drogą ciekawe czy można kupić dobre zimówki do takiego auta i ile ta przyjemność kosztuje :-)

+Quote Post
ch3cooh
post 9.10.2009, 11:55
Post #16

Porsche

Oj podejrzewam, że ogumienie do takiego samochodu zaczyna się od ok 400zł za oponę. Ale czy ktoś faktycznie kupuje zimówki do auta terenowego? Ja zainwestowałbym w opony wielosezonowe, najlepiej żeby były takie uniwersalne szosowo-terenowe.
Kiedyś zakopałem się Hondą w dość głębokim śniegu i wyciągał mnie przypadkowy kierowca, Audi 4x4 - w miejscu gdzie ja nie mogłem ruszyć, on normalnie jechał jeszcze ze mną na lince.

+Quote Post
punto1
post 15.04.2010, 17:25
Post #17

Syrena
*

Użytkownik nr: 87

Osobiście nie polecam jazdy na oponach o bieżniku 3-4 mm bo to jest naprawdę chyba liczenie na cud;] podczas jazdy. Osobiście jeżdże latem na FIRESTONE a zimowe mam 2 BARUMki i 2 FRIGO2, zimówki spisują się donrze szczególnie na śniegu, ale na letnie nie narzekam tylko że jak sie zużyjąc to kupie continentala bo naprawdę to opony o klasę wyżej we wszystkich testach były nie do pobicia. Na zimę dobrze jest mieć niższe opony jeżeli chodzi o wysokość przekroju opony;) najlepiej o 5 niższy.

+Quote Post
sandan
post 9.07.2010, 23:51
Post #18

Audi

Użytkownik nr: 134

Zimówki to mogą być polskie Dębica, nie ma wielkich różnic. Zimówki zużywają się właściwie tak samo. Natomiast z letnich to polecam Michelin (opony po 100 tys km wyglądają jak prawie nówki, szybciej popękają niż zedrze się z nich bieżnik. Chyba, że w samochodzie jest coś ze zbieżnością. Miałem kiedyś Michelin i były to znakomite opony właśnie mi popękały, a bieżnik był naprawdę super!!! A tak z tych tańszych, ale jakościowo dobrych to zaliczam do nich Firestone, Dayton.

+Quote Post
MANARA
post 24.08.2010, 15:28
Post #19

Audi

Użytkownik nr: 142

Polecam Kleberki, ale nawet Dębica jest dobra, jak jest zima krótka i nioe ostra, mało śniegu to na takich jeździ się spoko, ale jak jest na odwrót srogo, zimno, opadowo śnieżnie to niestety żadne zimówki nam nie pomogą. Jak naprawdę musisz jechać to musisz i jedziesz, a jak nie ma nic ważnego to lepiej zostań w domu, zapal ogień w kominku i otwórz ulubione wino, wtedy nie masz żadnych kłopotów z zimą.

+Quote Post
Joker
post 24.10.2011, 12:20
Post #20

Audi

Użytkownik nr: 711

Warto poruszyć ten temat tego roku smile.gif Czy zaopatrzyliście się już w opony zimowe, czy uważacie że jest to już odpowiedni czas, a może już dokonaliście takiej zmiany? Chętnie poczytam Waszych wypowiedzi na ten temat. Szczerze chciałbym być bardziej doinformowany, kiedy najlepiej dokonać wymiany opon, aby znowu nie było za późno... A może nie zmieniacie opon, tylko macie uniwersalne? Z góry dziękuje za przyłączenie się do dyskusji.

+Quote Post

2 Stron V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 użytkownik(ów) przegląda ten temat (1 gości i 0 anonimowych użytkowników)
0 Użytkownicy:

Tropiciel cen Sprzedaj swój samochód Auto szukacz
Kupujesz używane auto?Sprawdź
Czy wiesz, że...

Bugatti Veyron 16.4 Grand Sport L'Or Blanc to pierwszy samochód na świecie....

...który wykończono wstawkami z porcelany? Zobacz samochód, który osiąga prędkość 407 km/h.

Suzuki Grand Vitara de Luxe

Suzuki Grand Vitara de Luxe

2010
67.283 km
65.900 PLN
Opel Astra 1,7D

Opel Astra 1,7D

2011
68.500 km
45.900 PLN
Dla kogo E-Bike?

Dla kogo E-Bike?

Odpowiedź na tak postawione pytanie jest prosta. Dla WSZYSTKICH. Dla ludzi młodych, w średnim i starszym wieku. Dla ambitnych wyczynowców i jeżdżących rekreacyjnie. Dla globtroterów i lubiących wycieczki do parku lub za miasto. Dla jeżdżących w ...

RSS
Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 19.09.2014 - 9:45